9 maja członkowie polskiej społeczności Waze zjechali się w okolice Łodzi, aby podczas bardzo owocnego i intensywnego spotkania wymienić się uwagami i doświadczeniami.

Okazją do porozmawiania był przyjazd przedstawicielek izraelskiej centrali firmy. Shira, „opiekunka” polskiej społeczności, oraz Merav, z działu odpowiedzialnego za działanie aplikacji, spędziły dzień z polskimi Wazerami, rozmawiając o dotychczasowych sukcesach i planach na przyszłość.

Z obserwacji polskich Wazerów i prezentacji dziewczyn z Centrali Waze płyną następujące wnioski: 1. Jest nieźle, 2. Będzie świetnie.


fot. Michał Niemiec (hackereq)

Jak się miewa polska społeczność

Shira w swojej prezentacji podkreśliła sukcesy polskiej społeczności Waze w ostatnim roku. Przybyło kierowców, którzy podczas codziennej jazdy wybierają aplikację Waze, stale też rośnie grono edytorów mapy.

Polscy edytorzy w ostatnim roku osiągnęli znaczące sukcesy w pracach nad poprawą i uaktualnianiem mapy, z której korzysta aplikacja Waze. Dzięki dwóm „nalotom” (o jednym z nich pisaliśmy niedawno) mapa polskiego Pomorza wygląda coraz lepiej i kierowcy, którzy wybiorą się w ten rejon podczas wakacji na pewno będą zadowoleni z działania nawigacji.

Inni członkowie społeczności Waze czuwają nad tłumaczeniem komunikatów pojawiających się w aplikacji. Wkrótce również Waze udostępni w języku polskim narzędzie wsparcia dla użytkowników.

A co dalej z aplikacją?

Merav mówiła więcej o tym, jak praca programistów i edytorów map wpływa na działanie aplikacji z punktu widzenia tzw. zwykłego użytkownika.

Cały czas opracowywane są nowe funkcje, które mają ułatwiać codzienną jazdę w towarzystwie Waze. W ostatnim czasie wprowadzony został Pasek Ruchu (pisaliśmy o nim tu), cały czas rozwijana jest funkcja ostrzegania kierowców o utrudnieniach związanych z niespodziewanymi wydarzeniami.

Jednym z nowych narzędzi Waze, przydatnym w planowaniu codziennej jazdy po mieście, są uruchamiane kanały na Twitterze funkcjonujące pod nagłówkiem „Unusual Traffic” (więcej informacji tu).

Merav mówiła też o planach na przyszłość. Zespół pracujący nad aplikacją sporo uwagi poświęcać będzie sposobom na ominięcie niespodziewanych korków. Cały czas poprawiany jest mechanizm wyznaczania trasy oraz sposób komunikowania się aplikacji z kierowcą.

Czas na nas! Polscy Wazerzy w akcji

Podczas konferencji mieliśmy również okazję posłuchać liderów polskiej społeczności Waze. Marcin (mousepl), nasz jedyny Global Champion, podsumował osiągnięcia i projekty przeprowadzone ostatnio przez edytorów mapy (wprowadzenie tabliczek z numerami dróg, praca nad spisem miejscowości, naloty na mapę).

Spore wrażanie zrobiła na nas prezentacja Piotra (FZ69617), który przedstawił narzędzia pomocne w edytowaniu mapy. Stosowanie polecanych przez niego skryptów i wtyczek pozwala znacznie ułatwić sobie pracę podczas edytowania mapy oraz pomaga uniknąć poważniejszych błędów.

Tomek (TCholewa) oraz Robert (noobek) przedstawili istniejące kanały komunikowanie się Wazerów w Polsce (nasze strony oraz konta na portalach społecznościowych; te najważniejsze to Facebook oraz Twitter), a także wspomnieli o projektach tłumaczeń i zasadzie KISS przy tworzeniu mapy (po naszemu: im prościej tym lepiej).

Później spotkanie polskich Wazerów przeniosło się do aplikacji i towarzyszyliśmy sobie jeszcze w  drodze do domów.

Do następnego spotkania!

makabi-pl

Total Views: 2388 ,